Kadınlar Tesbih Namazını Nasıl Kılar ?

Tesbih namazı kadınlar (bayanlar) için nasıl kılınır ? Tesbih namazı hadisler arasında karşımıza çıkıyor. Efendimiz (s.a.v.) tarafından biricik amcası Hz.Abbas (r.a.)’a bildirilen bir hadistir. Makalemizde bayanlar tarafından kılınan bu namazın tarifi ve diğer detayları paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bu hadis Tirmizî, Vitir, 19; İbn Mace, ikâme, 190; Ebû Dâvud, Tatavvu, 14; et-Tergib ve’t-Terhib, I, 467, 469 hadis kitaplarında geçmektedir.

Namazın kılınmasını şu şekilde tarif edebiliriz. Kadınların açısından baktığımız zaman tek başına kılabileceği gibi bayanlara da kıldırabilir. Kadın erkeklere namaz kıldıramaz. Her rekatta 75 defa aşağıda ki zikirin söylenmesi gerekmektedir. Toplamda 300 defa namaz içerisinde söylenmektedir. Direk 4 rekat kılınabileceği gibi 2 şer rekat şeklinde de kılınmaktadır. Genellikle gece kılınırken, 2’şer rekat kılınmaktadır. İmam zikri söylerken arkada ki cemaatinde zikre eşlik etmesi eftaldir.

Bayanlarda kılınması nasıl olur ?

Efendimiz (s.a.v.)’in bu namazı kıldırdığı bilgisi kitaplarımızda yoktur. O yüzden tek başında kılınmasının daha makbul olacağı da söylenmektedir. Zikri karıştırma durumu olduğundan bilmeyenlerin ve karıştırma ihtimali olanların bir imama uyması gerekmektedir. Direk olarak kadınlar kılma şekil normal namaz ile aynıdır. Bayanların dikkat etmesi gereken tek nokta tesbih namazının kılınması esasıdır. Yani zikirlerin olduğu yerde zikirlerin söylenmesi gibi diyebiliriz.

Son olarak namaz hakkında şu bilgileri sizlerle paylaşabiliriz. Nafile namazların başında gelen bir namazdır. Tek başında kılınması makbuldur. Efendimizin amcasına bildirdiği hadisler arasında gelmektedir. Efendimiz (s.a.v.) bu namazı kılan isanın günahlardan temizleneceği müjdesini vermiştir. Ömür de bir defa olsa kılınması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri