Tesbih Namazı Dilek (Hacet) İçin Kılınır Mı ?

Tesbih namazı dilek amacıyla kılınır mı ? Makalemizde bu konu hakkında bilgiler verirken, merak edilen bir çok noktalarda açıklamalar yapacağız. Zaman zaman Allah’ın dostlarını bilhassa Peygamber Efendimiz (s.a.v.) son kristale benzetiyoruz. Ne kadar bir kelimeler döksek bizim sözümüz yanında sönük kalır.

Dünyadan gelip geçen beşeriyetin kişileri (yani Hz. Adem (a.s) son kişiye kadar olan) bir beyinde toplasanız o beyin de çatlarcasına ve zaman bitinceye kadar düşünse ve düşündükten sonra Mevlamız için bir söz söylese o söz Rabbimizin gerisindedir. Mevlamızın kudreti beşer aklıyla izahı mümkün değildir. Bütün bu beşer Rabbim seni idrak edemem acze düştüm dese, idrakin kendisi olur.

Bu sebeple Allah’ımız tarif, şekil ve yöntemden tenzih ve tesbih ederiz. Allah’ımızı tesbih ve tenzih etmenin en güzel yolu zikirden geçmektedir. Burada maksat Mevlanın rızasıdır.

Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber

Tesbih namazı niçin kılınır ?

Burada bahsettiğimiz gibi neden kılınır ? konusunda bazı detayları sizlerle paylaşmıştık. Günahlardan kurtulmak için en büyük çare tesbih namazıdır. 5 vakit namaz bile büyük günahları affettiremiyorken, tesbih namazı affettiriyor. (Kaynak : Tirmizi ) Nafile namazlarının en kıymetlisi tesbih namazıdır. Bu namazda eski yeni, küçük büyük, bilerek bilmeyerek işlenen tüm günahlarını bağışlanıyor.

Cenneti isteyen tesbih namazına devam etsin. Ölmeden ömür de bir kere kılması gereken bir namaz olup, her ay ya da her hafta kılınması faziletlidir. Hatta her gün kılınması daha faziletli olduğu belirtilmektedir. Bu namaz dilek için de kılınabilir. Mevlamızın sevdiği en büyük zikirlerin başında gelmektedir. Alimler bu konuda bir şart olmadığını belirtmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. Bana hakkıyla itimat edin, Allah da sizi sevecektir.

Allah dostlarının kalbine Mevlamız günde 70 kere nazar eder. Eğer senin kalbinde o Allah dostunu sevdiğini görürse, seni sever. (Beyazidi Bestami Hazretleri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri