Tesbih Namazı Duası Kaç Defa Okunur ?

Tesbih namazı duası kaç defa okunur ? Yazımızda namaza dair güncel bilgileri sizlerle paylaşırken, merak ettiğiniz bir noktaya değineceğiz. İlk olarak namaz içerisinde okunan zikir toplamda 300 defa okunmaktadır. Toplam 4 rekat olup, her rekatta 75 defa okunarak, namaz sonunda toplamda 300 defa söylenmektedir. Tesbih namazı nafile olarak bilinen bir namazdır. Tesbih namazının sırlarına baktığımız zaman Efendimiz tarafından verilen müjde ile tüm günahların affedileceğidir.

Tesbih namazı hakkında bilgiler

Tesbih namazı hakkında ayet yoktur. Efendimizin amcasına bildirdiği sahih bir hadisten ibarettir. Müslümanlar olarak bu hadise sıkıca sarılmamız gerekmektedir. Peki, tesbih namazı akşam namazından sonra kılınır mı ? Bu namaz kerahet vakitleri hariç tüm zamanlarda kılınabilmektedir. Yani saat kavramı yoktur. (Kerahet harici) Peki, tesbih namazı başkasının yerine kılınır mı ? Bu namaz başkasını yerine kılınmaz. Nafile olduğundan kişinin kendi kılması makbul olarak söylenmektedir. Tesbih namazı bütün günahları siler mi ? Evet. Çünkü;

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Abbas (amcasına) şu sözleri söylüyor : ” Sana 10 faydası olan şeyleri öğreteceğim. Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl. Gücün yetmezse hafta bir kıl, gücün yetmeze ayda bir kıl, gücün yetmezse yılda bir kıl, gücün yetmezse ömürde bir defa kıl buyurmuştur.” (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib)

Tesbih Namazı Bid’at mıdır ?

Kesinlikle hayır. Hadis alimleri tarafından (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib) nakledilmiş bir hadistir. Peki, namazı bilmeyen ne okumalı ? Zikirleri bilmeyenler için namazı cemaatle kılmaları daha isabetli olacaktır. Peki, tesbih namazını bayan kıldırabilir mi ? Bayanlar kendi arasında kıldırabilmektedir. Namaz tek başına kılınır mı ? Evet tek başında kılınması daha fazilettir.

Tesbih namazı kaçta biter ? Ortalama 20 dakika ile yarım arasında süren bir namazdır. O yüzden ömürde bir defa bile olsa kılınması tavsiye edilmiştir. Günahların silinmesi ve tertemiz pak olmak istiyorsak, bu namazı sürekli olarak kılmaya devam etmeliyiz.

Efendimiz hadiste bu namazı açık beyan etmektedir. İslam alimleri bu namaz üzerinde o kadar durmuşlar ki, 4 mezhep imam akait kitaplarında bu namazın kılınmasını gerektiğini tavsiye ediyor.

Efendimiz (s.a.v.) hadisi şu şekildedir. “Kim ömründe bir kez bu namazı kılırsa Allah-ı Teala bütün günahları bağışlar.”

Kul hakkını affetmez dememiş, büyük küçük günah diye belirtmemiştir. Efendimiz (s.a.v.) bu namazın peygamberler namazı olduğu belirtmiştir. (Benî İsrâil) Allah dostların hepsi bu namaza devam etmektedir. Çünkü Allah’ımızın sevdiği zikirlerin başında geliyor. Sürekli Allah’ı zikretmek ve anmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri