Tesbih Namazı Evde Tek Başına Kılınır Mı ?

Tesbih namazı evde nasıl kılınır ? Evde tek başına kılınabilir mi ? Tek başında kılınmasında bir sakınca var mı ? Tüm detayları ile geniş kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bu namaz nafile namazlar arasındadır. O yüzden cemaatle kılınması mekruh olabilir. Bu sebeple tek başına kılınması daha makbuldur. Böylece evde kılınmasının daha eftal olduğu söylenmektedir.

Tesbih namazı cemaatle kılınır mı ? Diyanet (fetva) kaynaklarına göre cemaat ile kılınmasından ziyade evde tek başında kılınmasının daha isabetli olacağı söylenmiştir. Nedeni ise Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in tek başına kılınması gerektiğini belirttiği hadis ifadeleri yer almıştır. Peki, tesbih namazı 2 rekat kılınır mı  ? 2 rekat ile olarak direk kılınmaz. Toplamda 4 rekat bir namazdır. 2’şer rekat şeklinde kılınabilir.

Nafile namazlar arasındadır

Nafile namazların cemaatle kılınmasının doğru olmasını Diyanet tarafından verilen fetva ile belirtmiştik. Ayrıntılı incelemek için yukarıda paylaştığımız bağlantı üzerinden detaylı inceleme yapabilirsiniz. İlk olarak bu namazı kılan müslümanlar, tüm günahlarda kurtulur. (Hadis-i Şerif) Efendimizin bizlere bırakmış olduğu güzel ahlakın yanında hadisleri de vardır.

Tesbih namazı her gün kılınır mı ? Her gün kılınması daha eftal olduğunu belirten Efendimiz (s.a.v) kılmayanlar için her hafta (Cuma) onuda gücü yetmeyenlerin için ise ay da bir kez, onunda gücü yetmeyen için sene de bir defa kılınması gerektiği ve son olarak yine gücü yetmeyenler için ömürde bir defa kılması gerektiğini belirtmiştir. Böylelikle gücü yeten müslümanların her gün kılınmasında bir sakınca yoktur.

Tesbih namazını cemaatle nasıl kılınır ?

İmamla birlikte tesbih namazı nasıl kılınır ? Cemaatle kılınmasını tarifini şu şekilde tarif edebiliriz. Tesbih namazı camide nasıl kılınır ? Öncelikle imam uymak gerekir. İlk aşamada niyet etmek gerekir. “Niyet ettim Allah rızasını için tesbih namazı kılmaya ve uydum imama” diyerek niyet almak gerekir. Daha sonra imama uyarak toplam da 4 rekat şeklinde kılınır. Peki tesbih namazı hangi camide nasıl kılınır ? Aslında cami şartı pek bulunmamaktadır. Şart olarak bulunmamaktadır.

Fakat cemaatle kılınmasının değil de, tek başına kılınması gerektiğini tüm ilim alimleri belirtmektedir. Bunun nedeni ise nafile namazların cemaatle değil de, tek başına kılınmasının daha makbul olduğu belirtilmiştir. (Hadis-i Şerif)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri