Tesbih Namazı Kılmak Farz Mıdır ?

Tesbih namazını kılmak farz mıdır ? Vacip mi ? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun yanıtına birlikte bakacağız. Konuyla ilgili net bilgileri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Öncelikle bu namaz farz değildir. Nafile namazlarının başında gelmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) rivayet edilen amcası Hz. Abbas’a nakledilmiş bir namazdır.

Ebu Davut ve Tirmizi bu hadisi aktarılıyor. Daha fazla bilgi için ilmihal kitaplarına bakmanızı tavsiye ederiz. İki cihan güneşi Efendimiz (s.a.v.) amcasına buyuruyor ki; “Ey amcacığım. Sana bir ikramda bulunmak istiyorum. Eğer gücün yeter bu namazı her gün, gücün yok ise hafta da bir, yine hafta bir kılamazsan ayda bir defa kıl, yine ayda kılamazsan, yılda bir defa kıl ve eğer ki buna da gücün yetmez ise ömründe bir defa kıl.”

Bu namazda 10 haslet vardır. Bu namazı kılan kişinin günahları affolunur. Bile bile yapılan, hata ile yapılan, gizli veya açık olanı ve büyük küçük günahların hepsini Cenabı Hak affeder. Bu hadisin gerçek manası bu şekildedir.

Nafile olan ibadetlere önem vermek

Allah azze celle şu şekilde buyurmuştur. “Farz ibadetlerini yaptığınız zaman bana yaklaşacak hiç bir şey yoktur.” Öncelik farzdır. Farzlar dışında Allah’ımızın sevgisini kazanmak için nafile ibadetlere sıralı devam etmek gerekmektedir.

İmamı Şarani Hazretleri Allah ehli olma gayretin olan insanların nafilelere önem göstermesi gerek işaretini söylemiştir. Günahı olan insanların tesbih namazına önem göstermesi lazımdır. Önem göstermek sadece ömür bir defa kılmak değildir. Her hafta ya da her ay düzenli olarak kıllanması tavsiye edilir. Böylece günahlardan arınmış olarak hayatımıza devam edeceğimiz büyük müjdedir.

Bununla birlikte Efendimiz (s.a.v.) ‘in bahsettiği gibi kıyamet gününde ilk hesap namazdan verilecektir. Namaz doğru ise diğerleri doğru olacak, eğer ki namazda noksanlık varsa diğer amellerde bir bir dökülecektir. O çetin hesap gününde Allah Teala: ‘Kulumun nafile namazları var mı bakınız?’ buyurur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) farzların eksikliğini nafilenin tamamlayıcısı olduğunu belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri