Tesbih Namazı Ne Zaman Kılınır ?

Tesbih namazı ne zaman kılınır ? Kılınmaması gereken durumlar var mı ? Kerahat vakitlerinde kılmasında bir sakınca var mıdır ? İşte tüm detayları ile namazın ne zaman kılınabileceği ve diğer bilgiler…

Tesbih namazı kerahat vakti hariç her zamanda kılınabilecek bir namazdır. Süre – zaman sınırlaması yoktur. Şu zamanda olmaz gibi şeyler yoktur. Burada en önemli nokta niyettir. Hacet için kılınabilir. Belalarda kurtulmak ve günahlardan kurtulmak için sıralı devam etmek gerekmektedir.

Bu namaz genellikle kandil günlerinde kılınır. Fakat bu günler dışında kılınması eftal olanıdır. Efendimiz (s.a.v)’in hadisinde belirtildiği gibi gücü yeten günde bir defa yetmeyen hafta bir defa yine yetmeyen ayda bir defa yine yetmeyen senede bir defa onuna gücü yetmeyen bir kimse ömründe bir defa bu namazı kılmasını gerektiğini belirtmiştir. O yüzden tesbih namazı bırakmamak gerekmektedir.

Tesbih namazında söylenen zikir

Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

Bu zikir Mevlamızın en çok sevdiği zikirlerin başında gelmektedir. Sürekli olarak zikredilmesi tavsiye edilir. Tesbih namazı Mevlamıza kavuşmamız için en büyük vesiledir. Cennet arayan müslümanların bırakmaması gereken bir nafile namazdır. Bütün dertler, hastalıklar ve geçim zorlukları hepsinin sebebi günahlardır. İnsan kendi yaptığı işten dolayı yüzünden sıkıntıya düşer. Günahlar bela ve kederin baş müsebbibidir. Bütün günahlardan temizleyen amel tesbih namazıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri