Tesbih Namazı Neden Kılınır ?

Tesbih namazı niçin kılınır ? Bu yazımızda tüm detayları ile namazın neden kılınması gerektiği hususlarını anlatmaya çalışacağız. Öncelikle bu namazının faziletlerini saymakla bitiremeyiz. Ortalama yarım saat içerisinde kılınabilecek bir namazdır. Sahi hadislerde bu namazın büyük günahları affettireceği belirtiliyor. Bu sebeple kılınması büyük önem arz ediyor. Geçmiş günahlarını sildiriyor. Değer verirsek ancak fazilet görürüz.

Bu yazımızda namazın önemi ve bazı hadisler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu namaz öylesine büyük namazdır ki, Efendimiz (s.a.v) hadislerinde bahsettiği gibi geçmiş günahların silinmesini sağlıyor. Bu namaz nafile namazların başında geliyor. Toplamda 300 kez “Suhhânallahi velhamdü lillâhi ve la ilâhe illallâhu vellâhu ekber” söylenmektedir. Namaz içerisinde zikredilen kelimenin manası ise Allahu Tealayı noksan sıfatlardan tenzih etme anlamı taşımaktadır. Zaman anlamında bir sınır yoktur. İstenilen vakitte hatta kılınabilir. (Kerahat hariç) Bu sebeple namaz önemlidir. Şimdi neden kılınır ? sorusunu biraz daha açmak gerekirse;

Günahlarını affetirmek isteyen gerçek anlamda Allah yolunda istikamet etmek isteyenler bu namazı mutlaka kılması gerekiyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadisi ile sabit olan bu müjdeyi (geçmiş günahların silinmesi) müslümanların bırakmaması sıkı sıkıya sarılması gerekmektedir. Bu nedenle kılınması ve tatbik edilmesi gereklidir.

Namaz hakkında Kur’an içerisinde geçen bir ayet bulunmamaktadır. Hadisler ile rivayet edilen bir namazdır. Efendimiz (s.a.v) amcası olan Hz. Abbas’a bildirmiştir. Kısaca tesbih namazı önemlidir. Ömürde bir defa olsa kılınması Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından hadis ile belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri