Tesbih Namazı ve Hangi Soruları

Tesbih Namazı ile hakkında hangi ile başlayan soruları bu yazımızda ele aldık. Merak edilen tüm soruları makalemizde inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere bu namaz Efendimiz (s.a.v.)’in amcası Hz. Abbas (r.a.) belirttiği namazdır. Bir çok hadis kitabında karşımıza çıkmaktadır. Efendimiz (s.a.v.) bu namaz önem vermiştir. Çok nadir hadislerde bütün günahların affedileceğini biliyorken, bu namaz için Efendimiz (s.a.v.) : “… tüm günahları affolunur.” diye buyurmuştur. Hal böyle olunca bu namaza bağlamamız gerekmektedir. Bir müslümanın ömründe bir defa kılması gereken namaz diye belirtelim.

Tesbih namazı hangi durumlarda kılınır ?

Bu namazı şu durumlar için kılın dememiz yanlış olur. İnsan olduğumuzu ve sürekli günahlar içerisinde olduğumuzu düşünürsek bu namazı ekseriyetle kılmamız gerektiğini belirtebiliriz. Bu namaz kurtuluşumuz olacaktır. (biiznillah) O yüzden sürekli namaz kılsan da, ibadet etsen de insanoğlu günahtan kaçamaz. (peygamber hariç) Günümüzde peygamber olmadığına göre bu namaz sıkıca sarılmak ve bırakmamak gerekir. Zira her namaz sonrası günahların affolunacağını düşünürsek, tekrar günah işleyeceğimiz için namaza devam etmemiz makbul olacaktır.

Sürekli günahtan kasttımız, bu devirde kimse peygamber olmadığı için küçük de olsa büyük de olsa günah içerisindeyiz. Temizlenmek ve Allah’a ulaşmak için çok çalışmamız gerekiyor. Bu namaz Mevlamıza ulaşmak için fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

Tesbih namazı hangi günahları siler ?

Efendimiz (s.a.v.) direk olarak şu veya bu günah şekliyle belirtmemiştir. Özellikle büyük günahları siler veya şu günahı siler dememiz yanlış bir tabir olacaktır. Fakat hadise daha yakından baktığımız da : “Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl.”

Buradan da anlaşılacağı üzere Allah-u Tealanın bu namazı kılanların bütün günahlarını affedeceğini iki cihan güneşimiz Efendimiz (s.a.v.) Hadis-i Şerif’inde bahsetmiştir. Kısaca tüm günahları siler dememiz daha isabetli olacaktır.

Tesbih namazı hangi sureler ve dualar okunur ?

Namaz için burada yazdığımız makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz. Makale de belirttiğimiz gibi namaz için özel bir süre yoktur. Fakat sıra itibariyle Kuran-ı Kerim’e riayet edilmesini eftal olduğunu şimdiden belirtelim. Fatiha süresinden sonra örnek;

  1. Rekat için Fatiha Süresi – Fil Süresi
  2. Rekat için Fatiha Suresi – Kâfirûn Süresi
  3. Rekat için Fatiha Suresi – İhlas Süresi
  4. Rekat için Fatiha Suresi – Nas Süresi

okunabilir. Dua ise kendine ait özel bir duası bulunmamaktadır. Allah’tan günahların bağışlanması ve bu namazın kabul olunmasını istenmesi gerekmektedir.

Tesbih namazı hangi günlerde ve saatte kılınır ?

Özellikle şu gün, saat diye belirten veya şartlandırılan bir saat zaman yoktur. Kerahet vakitleri haricinde tüm zamanlar kılınabilecek, ortalama yarım saat süren bir namaz olarak tariflendirilirim. Bu yüzden namazın saati ve vakit açısından bir sıkıntı yokken istenilen vakitte kılınabildiğini söyleyelim. Ek bilgi olarak gece kılınması durumda 4 rekatı direk yerine 2’şer 2’şer kılınmasını daha eftal olduğu söylenmektedir.

Tesbih namazı hangi vakitlerde kılınmaz ?

Yukarı bahsettiğimiz gibi vakit kavramına sadece kerahet vakitleri harici tüm zamanlarda kılınabilecek bir namazdır. Bu (kerahet) vakit içinse Diyanet İşleri Başkanlığı fetvası başta olmak üzere pek çok ilim kitabında yer almaktadır.

Son olarak Tesbih namazı hangi kandilde kılınır ? Cevaplandırarak yazımızı bitirelim. Özel bir saatinin veya vaktin olmadığı belirtmiştik. Kandil günlerde toplu ibadetten ve feyizden dolayı kılınması daha isabetli olacaktır. Yani Regaip, Berat, Miraç Kandili ve Kadir Gecesi’nde kılınabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri