Tesbih Namazı Zorunlu Mu ?

Cenneti isteyen tesbih namazına devam etsin. Dinimizdeki yeriyle ilgili burada bahsettiğimiz yazımızla birlikte faziletleri hususunda anlatmaya devam edeceğiz. Öncelikle bu namaz zorunlu mudur ? sorusunu anlatmayla başlayalım. Namaz nafile namazların başında gelmektedir. Yani farz olan bir namaz değildir. Nafile namazdır. Nafile namazda farzlardan sonra kılınması gereken eftal amellerin başında gelmektedir. Yüce Mevlamızın en çok sevdiği ameller arasında nafile namazları gelmektedir. Böylelikle Allah’ın rızasını kazanmak için yapmamız gereken ameller listesinde tesbih namazı da yerini almaktadır.

Nafile namazları toplamda 12 tanedir. Aşağıda belirttiğimiz gibi liste halinde gösterilmiştir.

 • Teheccüd namazı,
 • Kuşluk (duhâ) namazı,
 • Tesbih namazı,
 • İstihâre namazı,
 • Yağmur duası,
 • Husûf namazı,
 • Küsûf namazı,
 • Tahiyyetü’l-mescid,
 • Tövbe namazı,
 • İhrama giriş namazı,
 • Yolculuğa çıkış ve yolculuktan dönüş namazı,
 • Hâcet namazı,

Allah’ın rızasını kazanmak için çalışmak gerekir

Belirttiğimiz gibi nafile namazları bizi Mevla-ı Teala ile yaklaştıran ameller arasındadır. Cennetin kapılarını aramak için (biiznillah) tesbih namazı başta olmak üzere farz namazlarından sonra nafileye devam etmek gerekiyor. Bu yolda nefse yenik düşmeden ve şeytandan Allah’a sığınarak istikamet üzerinde olmak şarttır.

Allah’ın rızasını kazanmak için yapılacak pek çok şey vardır. Bunlardan ilkini şu şekilde izah edebiliriz. Bir kul yaptığı küçük günahı küçük günah bir şey olmaz diye yapmasın. Belki Allah’ın gazabı ondadır. Yine yaptığı iyiliği küçük olarak görmesin, belki Allah’ımızın rahmeti ondadır. O yüzden Allah’ın rızası her yerde aramalıyız. Yaptığımız küçük işte bile Allah rızası aranmalıdır. Hiç bir menfaat beklemeden, sadece ama sadece Allah’ın rıza kazanmak gayemiz olması gerekiyor. 

Sürekli ibadetler ile meşguliyet

İbadetlerimizi sürekli ve eksiksiz yapmamız gerekiyor. Niyetiniz sadece Allah’ın rızası kazanmak olması gerekiyor. Bu her işte böyle olması şarttır. Çalışırken, yatarken, iş yaparken, yemek yerden her işte Allah’ın rızasını aramak gereklidir. Gayemiz amellerde sürekli istikamet üzerine olmaktır. Ancak bu şekilde rızayı ilahiye kavuşabiliriz.

Namaz kılmak veya farklı farz ibadetleri yapmak zor olabilir. Fakat yemek ve nefes gibi ihtiyaçlarımızı düşünmemiz gerekiyor. Yemeği sevmesek yemememiz lazım, nefesi istemezsek bile almamız gerekiyor. Ruhun da gıdası ibadetten geçmektedir.

Sonuç ve değerlendirme

Tesbih namazı da nafile namazların arasındadır. Kılınması zorunlu değildir. Fakat Efendimiz (s.a.v.) tarafından günahların silineceği dair müjdelenmiş olması sebebiyle ömürde bir defa bile olsa kılınması gerekli bir namazdır. Ortalama 20 – 30 dakika arasında kılınmaktadır. Cemaat ile kılmak eftal olup, kerahet vakitleri hariç tüm zamanlarda kılınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri