Tesbih Namazında Okunan Dua

Tesbih namazı sonunda okunan dua ve namaz içerisinde okunan zikrin ne anlama geldiğini ve nasıl okunduğu hususunda bilgileri sizlerle paylaşacağız. İlk olarak namaza başlamadan önce namaza niyet almak gerekir. “Niyet ettim, Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet alınarak kılınması gerekiyor. Toplamda 4 rekat olarak kılınabileceği gibi gece kılması durumunda 2 parça şekilde yine toplamda 4 rekat kılınmalıdır. Namaz içerisinde aşağıda belirttiğimiz zikir söylenmektedir.

Subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

Bu zikir Allah’ı Tealayı tüm noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih manasına gelmektedir. Yüce Mevlamızın en çok sevdiğini bahsettiği zikirlerin başında gelmektedir. İlmin son durağıdır. İnsan Kuran’da ki ayetlerini zikredince hayran olmamak mümkün değildir. Çimenden, güneş sistemine, karıncadan dağlara taşlara kadar her yerde akıllara hayranlık veren bir düzen vardır. İlim, sanat ve kudret vardır. (Subhanallah)

Namaz içerisinde bu zikir toplamda 300 defa söyleniyor. Zikrin derin manasına baktığımız zaman; Yüce Mevlamızı tüm noksan sıfatlardan tenzih ilk sırada gelmektedir. Daha sonra Şükür ve minnet sadece Allah’adır. Rabbimizden başka ilâh yoktur. En büyük ve yüce olan sadece Allah’dır.

Tesbih namazında hangi zammı süreler okunur ?

Tesbih namazında hangi zammı süreler okunması gerektiğiniz bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarına baktığımız zaman süre konusunda net bilgilere ulaşamamaktayız. Fakat şu şekilde yapılabileceği gibi Fatiha Süresinden sonra zammı süre veya Kuran-ı Kerimden de bir ayet okunabilmektedir.

  1. Rekat için Fatiha Süresi – Fil Süresi
  2. Rekat için Fatiha Suresi – Kâfirûn Süresi
  3. Rekat için Fatiha Suresi – İhlas Süresi
  4. Rekat için Fatiha Suresi – Nas Süresi

Süre sırasının direk olarak sıralaması yoktur. Fakat Kuran-ı Kerim ayetlerine göre (öncelik) sırasına göre kılınması makbul olanıdır. Bu konuyla ilgili sıralama dışında okumasını mekruh olduğunu belirten hocalar bulunmaktadır. Hatta cemaat ile kılınırken, çok kısa olmamak kaydıyla kısa sürelerin seçilmesi gerekmektedir. Cemaate hasta veya yorgun olanlardan dolayı diye bu durumu izah edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri