Tesbih Namazında Tesbih Nasıl Söylenir ?

Tesbih namazların söylenen tesbih nedir ? nasıl söylenir ? kelime manası nedir ? bu ve buna benzer bir çok sorunun olduğu makalemizden detayları inceleyebiliriz.Öncelikle namazda söylenen tesbih : “Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber” şekildedir. Namaz içerisinde toplam da 300 defa söylenmektedir. Namaz 4 rekattır. Her bir rekatta 75 defa bu tesbih söylenir.

Kelime manasına geldiğimiz zaman açıklamasını şu şekilde yapabiliriz. Direk mana olarak Yüce Allah’ı tüm noksan sıfatlardan tenzih etmektir. Mevlamızın en çok sevdiği 4 zikirden bir tanesi olarak da sınıflandırabiliriz. Kelimeni iç manası ise Allah-u Teala tüm kusurlardan uzaktır. Her türlü şükür ve minnet Mevlaya aittir. Başka ilah yoktur. Güç ve kuvvet Ancak Yaradana aittir. Anlamın da taşımaktadır.

Namazda söylenen tesbih ve manaları

Mevlamızın en çok sevdiği zikirlerin başında gelmektedir. Kelime manasını yukarıda ki paragrafımızda anlatmaya çalıştık.

Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber

Bir kişi bu zikri söylerse Mevlayı hem tesbih, hem tekbir, hem hamd, hem tehlil ve temcid yapmış olur ki, bu yaptığı zikir ile birlikte en değerli (Allahu Tealayı) zikretmiş olur. Dinimizde pek çok zikir bulunmaktadır. Bu zikir diğerlerinden en kıymet yapan şey her kelimesiyle Allah’ı anmak ve zikir etmektir.

Burada ki tesbih hakkında bir çok kitap yazılsa eksik olur. Gerçek anlamda içerisinde şükür barındıran bir tesbihattır. Bir çok ilim alimi tarafından günlük en az 100 kez okunmasını faziletli olduğu tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte kalpten okunacak bir zikrin bütün maneviyatlara iyi geleceği (biiznillah) bilinmektedir. Kalpler ancak Allah’ın elindedir. Temiz, pak ve salih niyetle zikre devam edilmesi halinde Allah’a yakınlaşma (biiznillah) olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri