Tesbih Namazının Dinimizdeki Yeri

Bu makalemizde tesbih namazının dinimizdeki yeri hususunda bilgileri sizlerle paylaşacağız. İlk olarak nereden geldiği ve daha hangi olayların yaşandığı ile ilgili geniş kapsamlı detaylara bakalım. Tesbih namazı olarak bilinen bu namaz, iki cihan güneşimiz Efendimiz (s.a.v) tarafından amcası Hz. Abbas (r.a.)’a  bildirilen bir hadistir. Bu hadise zayıf olduğu için itibar etmeyenlerde olduğu gibi hadisin gerçekliğine inan bir o kadar fazla müslüman bulunmaktadır. Bu namazın içerisinde şu şekilde zikir geçmektedir.

Subhânallâhi velhamdulillâhi velâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber Velâ havle velâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm

Efendimiz (s.a.v)’in hadisi

Bu konuyla ilgili Muhammad ibn `Isa at-Tirmidhi’in Tirmizi adlı eserin detaylar anlatılmıştır. Bu kitaptır ki, hadis kaynağı olarak gösterebileceğimiz sayılı kaynakların başında gelmektedir. Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da hadis konusunda kabul görmüş bir kitaptır. (Kaynak) Hadisin tam manasına baktığımız zaman; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) amcası Hz. Abbas (r.a.) bahsettiği hadis de;

”Sana 10 faydası olan şeyleri öğreteceğim. Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl. Gücün yetmezse hafta bir kıl, gücün yetmeze ayda bir kıl, gücün yetmezse yılda bir kıl, gücün yetmezse ömürde bir defa kıl buyurmuştur.” (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib)

Bu hadisine Diyanet tarafından kaynaklarına baktığımız zaman burada bahsedilen yazıyı bulmaktayız. Kısaca anlattığımız bahsettiğimiz kaynaklar ile aynı olduğu görülmektedir. Özetle bu hadise sıkıca sarılmak gerekmektedir. Günahların direk olarak bağışlanmasıyla ilgili pek az hadis bulunmaktadır. Bu sebeple cenneti kazandıracak ve Allah’ımıza temiz çıkartacak nafile namazlarının başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri