Tesbih Namazının Önemi Nedir ?

Tesbih namazının önemi nedir ? Neden kılmasın gerekiyor ? Günahlardan arınmak için tesbih namazı gerekli midir ? İşte bu ve bunun gibi soruların yanıtlarını aramaya çalışacağız. Tesbih namazlarında 300 defa söylediğimiz bu kelimeyi tek tek izah ederek detaylarına bakalım. Bu zikir yer ile gök arası sevapla dolduracak niteliktedir. Peki Sübhanallah ne demektir ? Allahım seni tesbih ederim. Sen ne yücesin. Kudret sende. Kemal sende. Acizlik bende. İhtiyaç bende. Ham ve övgü sana.

Kuranın ilk süresi Elhamdülillahil Rabbil Alemindir. Ehli cennet Allah ile konuşacaklar ve konuşmalarının sonunda  “ve ahıru da’vahum enil hamdulillahi rabbil alemin” diyeceklerdir. Allaha ham olsun diye bitecektir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) miraçta : “İbrahim Peygamber ile karşılaştık. Bana dedi ki ümmetine benden selam söyle. Cennetin toprağı mümmittir. Oraya diken fidan : Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. diye ifade etti.”

Allah’ın celaline karşı Suphanallah, kemaline karşı Allah u Ekber, cemaline karşı Elhamdülillah dememiz gerekiyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Abbas (amcasına) şu sözleri söylüyor : ” Sana 10 faydası olan şeyleri öğreteceğim. Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl. Gücün yetmezse hafta bir kıl, gücün yetmeze ayda bir kıl, gücün yetmezse yılda bir kıl, gücün yetmezse ömürde bir defa kıl buyurmuştur.” (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib)

Günümüzde öyle günahlar işleniyor ki bir asır da işlenemeyecek günahlar oluyor. Bunlar için kuvvetli temizleyici olan tesbih namazı sürekli olarak kılmak şarttır. Bu nedenle namaza sıkıca sarılmamız gerekiyor. İnsanoğlu günah işlemeden durmayan bir varlıktır. Günahları işleten ise nefis ve şeytandan başkası değildir. Bu sebeple günahlardan sakınmalı ve sadece Allah’a sığınmalıyız.

Allah azze ve celle günah işlemekten ve günah işleyince tövbe edenlerden eylesin. Amin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri