Tesbih Namazının Sevabı Ne Kadardır ?

Tesbih namazında sevap ne kadar ? Peygamber Efendimiz (s.a.v) verdiği müjdeyi bu makalemizde paylaşmak istiyoruz. Öncelikle çok güzel bir namazdır. Tek başına kılınması eftal olup, cemaat ile de kılınabilmektedir. Eski günahları, yanlışlıkla ve bilerek işlediği kötü ameller, küçük ve büyük günahları Allah’ın izniyle affedilecektir. Burada bahsettiğimiz namaz, nafile namazı olup en sahih hadislerin başında gelmektedir.

Tesbih namazı büyük günahları siler mi ?

Cenneti isteyen herkesin kılması gereken bir nafile namazdır. Namazla birlikte tüm günahların affolunacağı iki cihan güneşimiz Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından müjdelenmiştir. Bu sebeple bu namazın şu kadar sevabı vardır dememiz yanlış olacaktır. Fakat tüm günahlardan kurtulmak isteyenlerin kılması gereken namazdır.

Namaz içerisinde söylenen zikir ile ilgili bilgiler burada almaktadır.

Subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

Zikir kelime anlam ve manası şu şekildedir.

Allah’ımızı tüm noksan sıfatlarda tesbih ve tenzih ederiz. Kerem, kudret ve ilim sahibi ancak O’dur. Ondan başka ilah yoktur. Her türlü şükür ancak Ona’dır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tesbih namazını cemaat olarak kıldırmış mı ?

Peygamberimiz tesbih namazı kılmış mıdır ? Öncelikle Peygamberimizin kıldığına dair bir rivayeti biz bilmiyoruz. Yalnız iki cihan güneşi Efendimiz (s.a.v.) amcası Hz. Abbas (r.a.)’a tavsiye etmiştir. Buyurmuş ki : Büyük küçük, aşikar gizli, bilerek veya bilmeyerek… (toplam da 10 tane) hepsi bağışlanır. (Ebu Davut) Efendimiz bu namazı cemaatle kıldırmamıştır.

Bu namaz camilerimizde kılınmaktadır. Özellikle kandil gecelerinde sıralı olarak kılınmaktadır. Yaklaşık yarım süren bir namazdır. Efendimizin belirttiği gibi ömürde bir kez kılınması gereken nafile namazlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliye ağır sözler
- at isimleri - amca sözleri -nerenin malıdır- ford kimindir -kardeş sözleri